„Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”

21 września 2018 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza  w Olszanach wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku akcja organizowana była pod hasłem: „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”. Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. „Sprzątanie świata” rozpoczęliśmy od ekologicznego apelu na którym uczennice klasy VII: Zuzia, Julka i Kinga przypominały uczestnikom nowe zasady segregacji odpadów na 5-frakcji oraz zapoznały wszystkich z genezą i ideą akcji. Selektywna zbiórka odpadów jest bardzo ważna ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020. Dlatego w tym roku podjęliśmy odpadowe wyzwanie – w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów uczniowie klas 4-8 po otrzymaniu odpowiednich środków (kolorowych worków na śmieci i rękawic) i pod opieką nauczycieli wyruszyli w różne strony Olszan, aby przyczynić się do wzrostu czystości porządku naszej wsi. Akcja zachęciła uczniów do promowania działań na rzecz ochrony środowiska. Wybrane przez uczniów tereny zostały posprzątane, a wory śmieci przygotowane do wywózki przez Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu. Pogoda dopisała, humory także. Nie zabrakło również dobrej zabawy na placu zabaw w ramach zasłużonego odpoczynku. Do zobaczenia w następnym roku.

Natalia Kościelna