„Dzień bociana” w Olszanach

31 maja to data pięknego święta przyrodniczego- „ Dnia bociana”. Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach szczególnie uczciła ten dzień. Odwiedził nas pan Czesław Leonik- znany ornitolog hobbysta, który opowiadał dzieciom bardzo ciekawe historie o ptakach, ze szczególnym uwzględnieniem Bociana białego. Ten piękny ptak jest szczególnie bliski uczniom naszej szkoły, gdyż wybrał on sobie teren szkoły na swój wiosenno- letni dom…

W lutym bieżącego roku silny wiatr zniszczył stare gniazdo bocianie, które od wielu lat było nieodłącznym elementem otoczenia szkoły. Mieszkańcy wsi szybko jednak zrobili nowe gniazdo boćkowi (na nowym słupie i kole od wozu). Pierwszy bocian pojawił się 4 kwietnia    i od razy zaakceptował nowe gniazdo, powoli je rozbudowując. Dzisiaj są już młode boćki. Pan Czesław to wielki wielbiciel i pasjonat ptaków. Jego opowieści o ptakach bardzo zainteresowały naszych uczniów. Pokazywał dzieciom fantastyczne zdjęcia, plakaty, pióra ptaków egzotycznych. Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu, chętnie odpowiadali na pytania pana Leonika, który nagradzał dzieci książeczkami i broszurkami o ptasiej tematyce. Uczestnicy prelekcji również mieli okazję wysłuchać śpiewu różnych gatunków ptaków, które wprowadziły niesamowity nastrój na sali. Na zakończenie, uczniowie z p. Leonikiem, poszli spotkać się z naszym bocianem, który czekał na nich w swoim gnieździe- było to bardzo miłe spotkanie.

Izabela Luszawska