Jak przebiegały pożyteczne wakacje w Olszanach?

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Olszanach i Rada Sołecka w okresie od 16.07. 2007r. do 30.07.2007r. realizowała projekt pt.” Wesołe lato-przyjdź, przeżyj, doświadcz” w ramach programu „Pożyteczne wakacje”. Na realizację projektu Fundacja Wspomagania Wsi przekazała dotację w kwocie 3 tys. zł. Całkowity koszt realizacji zadania ze środkami własnymi (sponsorzy) wyniósł ponad 4 tys. zł. W zajęciach brało udział średnio 40 dzieci z Olszan i Modlęcina. 

Zajęcia prowadzili wolontariusze: Maria Karkowska-dyrektor szkoły oraz nauczyciele: Agnieszka Chmielewska, Jakub Janowicz, Danuta Umer, Krystyna Oksińska. W realizacji projektu aktywnie uczestniczyli rodzice i babcie.

Działania w ramach programu rozwinęły osobowość i aktywność dzieci, które zdobyły wiedzę o regionie i jego mieszkańcach. Poznały sposoby spędzania wolnego czasu oraz jak prowadzić zdrowy styl życia. Zabawy integracyjne, gry sportowe, konkursy plastyczne, muzyczno-wokalne, taneczne, wspólne grillowanie, aerobic, dyskoteka, wycieczki – to zajęcia, które świetnie zintegrowały grupę dzieci w różnym wieku (od 5 do 16 lat ) oraz nauczycieli prowadzących zajęcia i rodziców uczestniczących w „wakacjach”.


W ramach projektu odbyły się:

 • Wycieczki:
  • Urząd Miejski w Strzegomiu – dzieci zapoznały się z pracą urzędu oraz zwiedzały najważniejsze wydziały. Największą atrakcją dla dzieci był gabinet Burmistrza.
  • Ciekawe miejsca i zabytki miasta Strzegomia – Góra Krzyżowa, Bazylika Św. Piotra i Pawła, Pomnik Jana Pawła II, Rynek Strzegomski, Ośrodek Sportu i Rekreacji: basen, stadion, hala sportowa.
  • Las w Grochotowie, leśniczówka.
 • Spotkania z ciekawymi ludźmi; warsztaty, szkolenia:
  • Spotkanie z Burmistrzem Strzegomia i pracownikami Urzędu – dzieci poprzez rozmowę i zadawane pytania poznały bliżej Burmistrza Miasta i inne „ważne osoby” pracujące w urzędzie.
  • Spotkanie z instruktorem piłki nożnej Przemysławem Stempniewiczem, przedstawicielem Amatorskiego Klubu Sportowego (AKS) w Strzegomiu i piłkarzami grającymi w klubie (warsztaty; szkolenie) – w ramach spotkania odbyły się zabawy integrujące, trening przygotowujący do gry w piłkę nożną oraz turniej meczowy z udziałem doświadczonych piłkarzy, opiekunów i rodziców.
  • Spotkanie z leśniczym Tadeuszem Podkówką w Grochotowie (warsztaty) – uczestnicy pozyskali wiedzę na temat roślinności i zwierząt żyjących w pobliskich lasach, poznali pracę leśniczego i nauczyli się odczytywać mapę obszarów leśnych.

W ramach promocji zdrowego stylu życia dzieci wyjeżdżały na basen do Strzegomia, brały udział w grach i turniejach sportowych na stadionie i hali sportowej oraz korzystały ze sprzętu sportowego w siłowni udostępnionego przez właściciela pana Roberta Ostrowskiego. Dzieci ćwiczyły na rowerach, bieżniach, drabinkach, sprzętach korygujących wady postawy, zwiedziły gabinet do masażu i saunę.

Uczestnicy codziennie otrzymywali bułkę drożdżową, mleko, wodę mineralną. Nie zabrakło też słodyczy i lodów. Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie (dzieci, rodzice, opiekunowie.) Każde dziecko uczestniczące w projekcie otrzymało płytę DVD ze zdjęciami – gratis. Prace plastyczne dzieci oraz zdjęcia można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w szkole i świetlicy wiejskiej w Olszanach. Dyrektor szkoły oraz Rada Sołecka w imieniu dzieci i rodziców pragnie podziękować wszystkim osobom, które brały udział w realizacji projektu w ramach konkursu „Pożyteczne wakacje” zorganizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi z siedzibą w Warszawie.

Powiązane treści

Udostępnij

Ostatnie artykuły

Skip to content