Jak usprawnić proces uczenia się – co może zrobić rodzic?

Poniżej przedstawiamy listę przydatnych rad dotyczących tego, jak rodzic może pomóc swojemu dziecku w procesie uczenia się.

 • Dzieci często potrzebują pomocy rodzica w rozplanowaniu nauki, zadań do zrobienia. Ważne, żeby dziecko samo lub z pomocą rodzica systematycznie realizowało zadania do wykonania.
 • Ważna jest obecność rodzica, gdy coś idzie nie tak – pomoc w ogarnięciu sprzętu, trudności edukacyjnej.
 • Bardzo ważne są emocje. Warto ograniczyć dodatkowy chaos generowany przez ludzi: nerwowe sytuacje, pośpiech, ponaglanie, „walka” o sprzęt, spięcia i sprzeczki w domu.
 • Warto zdać sobie sprawę, że każdy z nas ma prawo do negatywnych emocji, do frustracji, bo sytuacja jest kryzysowa. Nikt z nas nie był w takiej sytuacji wcześniej. Warto być dla dziecka powiernikiem, przewodnikiem. Dobrze umieć przyznawać się do własnych emocji i słabości. Gdy emocje nas poniosą – warto umieć przeprosić.
 • Warto na nowo zaplanować i zorganizować miejsca do nauki, miejsca wyciszenia. Ze względu na to, że praca, nauka i relaks realizowane są w domu/mieszkaniu, to może zajść potrzeba stworzenia nowego miejsca do zabawy lub do cichego relaksu.
 • Ważna jest też higiena uczenia się: miejsce i czas nauki. Naucz dziecko, aby przeplatało naukę z aktywnym odpoczynkiem. Długość sesji nauki zależy od wieku dziecka, nie powinna przekroczyć 45 minut w przypadku młodszego dziecka. Przed nauką warto przewietrzyć pokój – niższa temperatura sprzyja koncentracji, a dotlenienie mózgu jest ważne w pracy umysłowej.
 • Jeśli dziecko ma problemy ze skupieniem się, warto zadbać o pozbycie się z miejsca do nauki zbyt wielu dystraktorów; może dobrym rozwiązaniem będzie oddać dziecku swoje słuchawki, żeby łatwiej mogło się wyizolować i skupić.
 • Warto nauczyć dziecko nawyku, aby na czas nauki wyciszało swój telefon, odkładało go do innego pokoju lub kuchni. Dzięki temu nie będzie go kusiło sprawdzanie aktualności na Facebooku czy Instagramie lub odpisywanie na SMS-y.
 • Podczas nauki dziecka: wyłącz telewizor, muzykę, nie rozpraszaj go, dopytując o różne rzeczy. Zadbaj o to, żeby dziecko starało się utrzymać porządek w pokoju, a zwłaszcza na biurku.
 • Koniecznie należy zadbać o długość i jakość snu twojego dziecka. Optymalny czas to 8–10 godzin. To, że dziecko długo śpi, nie znaczy, że jest leniwe.
 • Pamiętaj o zrównoważonej diecie, bogatej w witaminy i minerały potrzebne do sprawnego funkcjonowania mózgu.
 • Namawiaj dziecko do aktywności fizycznej – nawet na ograniczonej przestrzeni. Bardzo wiele zależy od chęci i motywacji rodzica. Mózg lubi ruch!
 • Ważne jest przestrzeganie rytmu dnia: wyznaczenie dziecku / z dzieckiem celów do wykonania, wstawanie rano, dbanie o samopoczucie i regularne posiłki – ważne, żeby nie przestawiał się rytm dobowy dziecka: jeśli będzie chodzić bardzo późno spać i wstawać również coraz później, to niestety będzie miało to olbrzymi wpływ na jego emocje i działanie oraz funkcjonowanie mózgu.

Powiązane treści

Comments

Udostępnij artykuł

Ostatnie artykuły

Dzień Dziecka

Witam Was drodzy uczniowie!! Dziś 1 czerwca a więc Wasze święto 🙂 Gdyby obecna sytuacja pozwalała...

Propozycja LO Strzegom

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą LO Strzegom.

Wybierz szkołę

Na prośbę TEB Technikum przedstawiamy plakat prezentujący ofertę szkoły z Wałbrzycha.

Jak usprawnić proces uczenia się – co może zrobić rodzic?

Poniżej przedstawiamy listę przydatnych rad dotyczących tego, jak rodzic może pomóc swojemu dziecku w procesie uczenia się. Dzieci często...

Poradnik na czas koronawirusa

Poradnik na czas koronawirusa Mamy 2 drogi (albo –albo): A) Izolację –prowadzi do zdrowia, a z...

Ważne treści