Letnia Szkoła Odkrywców

W terminie od 11 lipca do 15 lipca 2011r. Publiczna  Szkoła Podstawowa  im. Adama Mickiewicza w Olszanach prowadziła Letnią Szkołę Odkrywców w ramach 3-letniego projektu unijnego z „Małej Szkoły w Wielki Świat”. W szkole odbywały się zajęcia  z ok. 40-sto osobową grupą uczniów w godz. od 9:00 do 13:30, które były prowadzone metodą projektów edukacyjnych rozwijających wybrane kompetencje kluczowe, tj. matematyczno-techniczne, społeczno-obywatelskie oraz umiejętność uczenia się. Zajęcia prowadziły dwie studentki odpowiednio przeszkolone w oparciu o przygotowane scenariusze zajęć…

Ze strony szkoły w realizacji zajęć pomagali nauczyciele prowadzący projekt w tracie roku szkolnego i kierownik wypoczynku – lider zespołu projektowego. Podczas zajęć dzieci otrzymywały bułki słodkie i napoje. W ramach projektu szkoła wytypowała też dwóch uczniów wyróżniających się w realizacji zadań projektowych na Letnie Obozy Naukowe. Jeden z nich programem obejmuje zapoznanie  się z Ojcowskim Parkiem Narodowym, własne badania terenowe, gry ekologiczne i edukacyjne, nocna wyprawa po skarby i wizyta w Krakowie. Drugi obóz obejmuje zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie , spotkanie z przedstawicielem Rady Miasta St. Warszawy, Stadion Narodowy, wizyta w sejmie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Giełda Papierów Wartościowych, wizyta w telewizji, przejazd warszawskim metrem, Łazienki.

Zajęcia w szkole przedłużyły się o jeszcze następny tydzień od 18 lipca do 22 lipca 2011r. o wycieczki kulturalne, rekreacyjne i edukacyjne. Na realizację wycieczek Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Olszany pozyskało z Gminy Strzegom 1500 zł. Nie zabrakło też sponsorów, dzięki którym wycieczki były bardzo atrakcyjne. Największą popularnością cieszyła się wycieczka Szlakiem Piastowskim: Rogowo-Żnin- Biskupin- Gniezno. W Rogowie uczestnicy zwiedzili największy w Polsce Park Dinozaurów – Zaurolandię oraz korzystały z atrakcji w wesołym miasteczku: przejażdżki gokartami, łódki w basenie, park linowy samochodziki, huśtawki, zjeżdżalnie. Z Rogowa grupa przejechała autokarem do Żnina, gdzie kolejką wąskotorową udała się do osady w Biskupinie, znanej dzięki odsłonięciu na półwyspie Jeziora Biskupińskiego (1933) śladów świetnie zachowanego w torfie obronnego osiedla Kultury Łużyckiej. Po obiedzie wycieczka wyruszyła do Gniezna , żeby obejrzeć  Katedrę Gnieźnieńską. To była wspaniała przygoda, która na długo zostanie w pamięci. Niesamowitych wrażeń dzieci doznały zwiedzając Panoramę Racławicką we Wrocławiu, gdzie wielkie malowidło przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. W Muzeum Narodowym uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze sztuką śląską, średniowieczną  (rzeźby, obrazy) oraz z Polską Sztuką Współczesną. Warto też wspomnieć o obrazach, rzeźbach, wyrobach rzemiosła artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich, austriackich i skandynawskich. Później już były same uciechy w najnowocześniejszym Wrocławskim Parku Wodnym, tj. zjeżdżalnie, jacuzzi, leniwa rzeka, sztuczna fala. Mnóstwo mocnych wrażeń i emocji. Wyjazd zakończył się pobytem w McDonalds. Mimo deszczowej pogody  dobry nastrój nie opuszczał nas do końca tygodnia. Na basenie krytym w Świebodzicach dzieci korzystały z relaksu, odpoczynku i rekreacji. W imieniu dzieci i młodzieży uczestniczącej w wycieczkach dziękuję Panu Zbigniewowi Suchycie, Burmistrzowi Strzegomia oraz wszystkim sponsorom, którzy corocznie wspierają finansowo organizację wypoczynku i wycieczek kulturalno-rekreacyjnych. Dziękuję również swoim nauczycielom-wychowawcom, tj.  paniom: Magdalenie Ciężki, Dorocie Demkiewicz, Annie Janczak-Róg, Krystynie Oksińskiej i panu Jakubowi Janowiczowi za pracę w ramach wolontariatu w czasie wakacji.

Maria Karkowska

Powiązane treści

Udostępnij

Ostatnie artykuły

Skip to content