„Międzynarodowy Dzień Ziemi”

18 kwietnia 2012r. w PSP w Olszanach odbył się happening z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. O godzinie 10.00 uczniowie wszystkich klas zebrali się pod szkołą i wysłuchali listu uczennicy kl. VI Kamili Krawczyk, który nawoływał do ochrony naszej Ziemi w życiu codziennym. Brać uczniowska, Pani Dyrektor, wychowawcy, nauczyciele, zaopatrzona w transparenty oraz miniaturowe formy Ziemi, z umieszczonymi na nich hasłami, wierszami, rymowankami, przemaszerowała główną ulicą wsi Olszany…

Uczniowie rozdawali mieszkańcom ulotki, których treść zawierała sposoby stosowania zasad ochrony środowiska w życiu codziennym. Podczas happeningu uczniowie, korzystając  z nagłośnienia, prezentowali piosenki, wiersze, skandowali hasła- nawołujące do dbania  o środowisko. Kamila swój list odczytała również p. sołtysowej Karolinie Biernat, a Pan sołtys Ireneusz Biernat zaszczycił nas swoją obecnością w sali wiejskiej, podczas „ekologicznych” potyczek klasowych. Młodsi uczniowie w konkursie „Zagadki smakowe” rozpoznawali smaki warzyw  i owoców, mając zawiązane oczy. Spisali się znakomicie. Starsi uczniowie segregowali śmieci, śpiewali piosenki o tematyce przyrodniczej, brali udział w kalamburach, których treść również dotyczyła zasad ochrony środowiska. Następnie, na szkolnym placu, odbyły się konkurencje sportowe dla wszystkich klas, które poprowadził pan Jakub Janowicz: kręgle (ze zużytych butelek po napojach), rzut pojemnikiem plastikowym do kartonu oraz gra   w „zbijaka ekologicznego”. W szkole odwiedził nas Pan Jan Figurak- radny miasta Strzegomia, który obdarował dzieci kiełbaskami oraz słodyczami. Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkurencjach zostali nagrodzeni słodyczami, a klasy otrzymały konewki oraz zestawy sprzątające. Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie, w którym wspomogła nas mama uczennicy Pani Ania Szewczyk. Dzieci aktywnie spędziły czas propagując styl proekologiczny, sprzyjający naszej Ziemi, uporządkowały i pogłębiły wiadomości o ochronie środowiska, maluszki poznały zasady segregowania śmieci.

Izabela Luszawska