„Pada deszcz” – praca badawcza z pianka do golenia

Uczniowie oddziału przedszkolnego realizowali w ubiegłym tygodniu temat związany z pogodą. Przedszkolaki przeprowadziły doświadczenie „ co dzieje się w chmurze i jak z niej pada deszcz”. Rekwizyty, które wykorzystały w tej zabawie to: pianka do golenia, pipeta lub strzykawka, tusz granatowy, słoik z wodą. Najpierw dzieci nalewały wodę do słoika, potem wyciskały piankę tworząc chmurę. Dzieci obserwowały jak przez piankę przenikają różne płyny: tusz, barwnik rozcieńczony z wodą. Musiały oszacować co przeniknie szybciej , a co wolniej. Doszły do wniosku dlaczego tak się dzieje: to, co jest cięższe i gęstsze przenika szybciej. Zabawa w doświadczanie bardzo maluchom się spodobała, dzieci wpatrywały się jak zaczarowane.