Pożyteczne wakacje w Olszanach

Wypoczynek zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Olszan Wakacje na wesoło !

Pod takim hasłem Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Olszany realizowało projekt związany z wypoczynkiem letnim zorganizowanym dla dzieci i młodzieży w terminie od 14.07młodzieży w terminie od 14.07.2010 do 27.07.2010r.. Na realizację wypoczynku Stowarzyszenie pozyskało dotację z Gminy Strzegom w kwocie 4000,00 zł. Koszt realizowanych działań był jednak dużo większy dzięki pozyskanym sponsorom i wolontariuszom uczestniczącym w wypoczynku. Myślą przewodnią zorganizowanego wypoczynku była promocja zdrowego stylu życia oraz zapobieganie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. 

Proces profilaktyczny rozwijał się poprzez pracę w grupie, integrację uczestników, poznawanie ciekawych ludzi i miejsc nie tylko w regionie, ćwiczenie zachowań asertywnych, zagospodarowanie czasu wolnego, upowszechnianie sportu i rekreacji, organizowanie wycieczek, uczenie samodzielności i odpowiedzialności za swoje zachowania. To były wspaniałe 2 tygodnie, gdzie dzieci i młodzież mogła spędzić atrakcyjnie wolny czas. Zajęcia rozpoczęły się warsztatami plastycznymi, podczas których uczestnicy mogli wyrazić swoje marzenia. Część z tych marzeń została spełniona w następnych dniach wakacji, kiedy dzieci wyjeżdżały na wycieczki. Grupa średnio liczyła 45 dzieci. Wszystkich uczestników biorących udział w wypoczynku było 50. Najwięcej uczestników było z Olszan i Modlęcina. Były też dzieci i młodzież ze Stawisk, Stanowic i Strzegomia. W pierwszym tygodniu dzieci wyjeżdżały na basen kąpielowy do Strzegomia. Dzieci przeżywały radość z kąpieli, zjeżdżania ze ślizgawki, skakania z trampoliny, masaży, gier i zabaw integracyjnych. W drugim tygodniu odbywały się również wyjazdy na basen z założeniem promocji zdrowego stylu życia oraz warsztaty profilaktyczne na temat: „Mogę mieć udane życie”. Odbyły się też wycieczki: do Szklarskiej Poręby i do Karpacza. W Szklarskiej Porębie dzieci zwiedziły Muzeum Mineralogiczne i Muzeum Ziemi, wodospady: „Szklarkę”, „Kamieńczyk” oraz uczestniczyły w prelekcji przyrodniczej na temat Szlaku Walońskiego. Tam wysłuchały opowieści o skarbach Sudetów oraz spotkały „Walońską Wiedźmę”. Podczas grillowania dzieci otrzymały certyfikaty mianowania na „Walończyków” oraz upominki w postaci widokówek i minerałów. Głównym celem wycieczki do Karpacza było wejście na Śnieżkę. I etap wędrówki to wjazd wyciągiem na Kopę. W II etapie rozpoczęła się wędrówka na Szczyt Śnieżki. Powrót przebiegał przez szlak turystyczny wśród przepięknych potoków i roślinności górskich. Bardzo atrakcyjną wycieczką był całodniowy wyjazd do Wrocławia: Rano dwugodzinny pobyt w Parku Wodnym we Wrocławiu, później wędrówka po wrocławskim zoo a na zakończenie smaczna pizza w Restauracji „Pizza Hut”. Uczestnicy wypoczynku przeżyli mnóstwo niezapomnianych chwil i wrażeń. Dziećmi i młodzieżą opiekowali się nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach: Maria Karkowska, Wiesława Sumara, Ewa Ryznar, Jakub Janowicz i Paulina Majecka.

W imieniu wszystkich uczestników wypoczynku pragnę podziękować Burmistrzowi Strzegomia, wszystkim sponsorom i wolontariuszom za wkład w realizację „pożytecznych wakacji”. Poniżej dołączam refleksje uczestniczki wypoczynku – Patrycji lat 16.

„Pożyteczne wakacje to bardzo ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Zamiast nudzić się w domu, siedząc przed telewizorem czy komputerem, zarówno dzieci jak i młodzież mają możliwość spędzić ten czas o wiele atrakcyjniej.

Tegoroczne „Pożyteczne wakacje” oprócz różnorodnych gier, zabaw czy też wycieczek, zawierały w sobie również wiele treści edukacyjnych. Np. przeprowadzone rozmowy i zajęcia profilaktyczne bardzo dużo Nas nauczyły. Dzięki nim wielu z nas dobrze się zastanowi zanim sięgnie po alkohol, papierosy czy inne używki.

Podczas półkolonii dodatkowym plusem była atmosfera jaka panowała między uczestnikami. Wszyscy bowiem świetnie się dogadywali – starsi pomagali młodszym i wraz z nimi brali udział w grach i zabawach, dzięki czemu zawsze między nami panowała zgoda. Zawsze także mogliśmy liczyć na pomoc naszych opiekunów, dzięki którym czuliśmy się bezpiecznie i nigdy się nie nudziliśmy!

CO BYŁO NAJCIEKAWSZE?

Myślę, że cały program był bardzo interesujący. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jednak moim zdaniem najciekawsze były wycieczki w góry np. w Szklarskiej Porębie: górska natura, piękno przyrody i największa atrakcja jaką były cudowne wodospady sprawiały, że można było się wyciszyć i choć przez chwilę przestać myśleć o problemach codziennego życia. Jednak opinie na temat są podzielone – „Najlepsze były baseny” – stwierdził Adaś, który był najmłodszym uczestnikiem półkolonii.

Podobnie myślą także nieco starsze dzieci. Na przykład Hubert, Radek i Oskar, którzy mają po 7 lat, zdecydowanie bardziej woleli pływać i bawić się w wodzie niż wspinać się po górach.

„Według mnie najlepsza była wycieczka do Karpacza” mówi Justyna. Która była jedną ze starszych uczestniczek. „Ogólnie rzecz biorąc nie było nudno. Wspinanie się na Śnieżkę z myślą: „Aby tylko dojść na szczyt”, to doskonały sprawdzian naszej wytrzymałości”. Ola wielu osób to właśnie góry, są doskonałym miejscem na odpoczynek, jednak w naszej grupie zdecydowanie wygrały baseny.

Być może wszelkie atrakcje, znajdujące się na basenach i wiek większości naszej grupy zadecydowały o tak zróżnicowanych opiniach. Jednak wszyscy chętnie przychodziliśmy codziennie na półkolonie i nie było mowy o nudzie. Dodatkowe urozmaicenia takie jak konkursy plastyczne, czy różnego typu gry i zabawy integracyjne sprawiły, że nikt z nas nie chciał, aby ten piękny czas się skończył. Niestety… Tak jak „Wszystko co dobre, szybko się kończy”, tak i nasze „Pożyteczne wakacje” dobiegały końca.

Ostatniego dnia odbył się piknik na zakończenie realizacji projektu i wielkie pożegnanie.

Po wszystkim rozeszliśmy się do domów z nadzieją, że za rok znów się spotkamy i będziemy się razem świetnie bawić. Dziękujemy, że mogliśmy tak atrakcyjnie spędzić nasz wolny czas!

„Pożyteczne wakacje” to jest czas wyjątkowy,
mnóstwo dobrej zabawy oraz życia styl zdrowy,
a wspaniała, słoneczna, sprzyjająca pogoda,
sprawia, że tutaj kusi każda nowa przygoda.
W głowie rodzą się nowe, bardzo fajne pomysły,
dzięki którym wspaniale razem bawią się wszyscy.
W każdym sercu od razu wielka radość się budzi.
Bo tu czas szybko płynie i nie sposób się nudzić.
A więc jeżeli lubisz różne miłe atrakcje,
przyjdź kolego na nasze „Pożyteczne wakacje”!

Z pozdrowieniami Maria Karkowska.

Powiązane treści

Udostępnij

Ostatnie artykuły

Skip to content