Profilaktycznie w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach

W dniu 9 lutego 2018r. w PSP w Olszanach odbyły się pogadanki w  klasach IV – VII,  przeprowadzone przez pracownika Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Świdnicy,  panią Adriannę Kalin. Tematem spotkań z uczniami był wpływ nikotyny na organizm młodego człowieka. Dzieci z informacji przekazanej przez prelegentkę oraz przygotowanej prezentacji szczegółowo dowiedziały się, jaki skutki dla młodego organizmu ma palenie bierne i czynne papierosów. Poznały substancje trujące znajdujące się w papierosach tradycyjnych i tzw. elektronikach oraz mechanizmy powstawania uzależnienia. Duże emocje wzbudziły wśród uczniów zdjęcia przedstawiające skutki zdrowotne palenia papierosów. Podkreślono również, jak istotne są skutki społeczne i finansowe nałogowych palaczy. Dzieci dowiedziały się również, że mają prawo reagować w sytuacjach,  kiedy są narażone na wdychanie dymu nikotynowego i przebywają w sąsiedztwie i towarzystwie osób palących, poprzez oddalenie się lub oczekiwanie poszanowania ich prawa do bezpiecznego i zdrowego rozwoju.  Spotkanie na temat papierosów rozpoczęło współpracę ze świdnicką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, która kontynuowana będzie w najbliższych miesiącach, a dotyczyć będzie realizacji programów edukacyjno – profilaktycznych „ Trzymaj formę” i „ Bieg po zdrowie” oraz spotkań z uczniami i ich rodzicami na temat „ Dopalacze – dlaczego są tak niebezpieczne”.