Uczennice klasy VII na zajęciach w Myśliborzu

Dzięki współpracy naszej szkoły z Publiczną Szkołą Podstawową nr 3 w Strzegomiu, trzy uczennice klasy VII: Kasia Borowiec, Paulina Filipczyk oraz Oliwia Roszkowska uczestniczyły w corocznie organizowanym przez nauczycielki  PSP nr 3 wyjeździe do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Ośrodek położony jest na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego. Zajęcia odbyły się 1 i 2 dnia lutego. Celem wyjazdu było zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postaw proekologicznych, realizowanych w oparciu o bezpośrednie poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego oraz zagrożeń jakie dla tego środowiska stwarza działalność człowieka. Po przyjeździe uczennice naszej szkoły wraz z gimnazjalistami, brały udział w zajęciach laboratoryjnych. Pracownicy ośrodka przygotowali zajęcia praktyczne, w których młodzież przeprowadzała doświadczenia i uczestniczyła w warsztatach lepienia z gliny. W pracowni biologicznej uczniowie mieli okazję obserwować pod mikroskopem tkanki roślinne oraz wykrywać składniki pokarmowe występujące w pożywieniu. W drugim dniu odbyły się zajęcia laboratoryjne w salach seminaryjnych, gdzie uczniowie izolowali i rozdziali barwniki asymilacyjne oraz rozpoznawali rośliny i zwierzęta na podstawie przewodników. Oprócz bardzo ciekawych zajęć dzięki którym uczniowie wzbogacili i poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą, nie zabrakło czasu na dobrą zabawę integracyjną, wspólne posiłki i obcowanie z przyrodą.

Natalia Kościelna