Wycieczka do Kletna

W dniach 17.09-18.09 odbyła się wycieczka szkolna do Kletna , w której wzięli udział uczniowie klas III-VI. Wyjazd zawdzięczamy projektowi ekologicznemu, który stworzyła p. Ania Janczak-Róg, projekt ten umożliwił nam wsparcie finansowe, które pozwoliło na zorganizowanie wycieczki dwudniowej w ramach właśnie tego projektu.

W drodze do Kletna odwiedziliśmy nadleśnictwo, w którym to panowie leśniczy opowiedzieli nam a zwierzętach żyjących w lasach, pokazali nam film o lesie, oraz pokazali szkółkę małych drzewek , drzewek, które za jakiś czas zostaną zasadzone w lesie.

Następnie wraz z panami leśniczymi udaliśmy się do lasy na ścieżkę edukacyjną. Podczas wędrówki po lesie pan leśniczy opowiadał nam o lesie, o tym co się w nim dzieje, w jaki sposób zabezpieczane są młode drzewa przed zjadaniem ich prze zwierzęta, a po powrocie z wędrówki pod lasem czekało już na nas ognisko i kiełbaski. Po zjedzeniu kiełbasek udaliśmy się do byłej kopalni uranu w Kletnie, w której to podczas zwiedzania pan przewodnik opowiadał nam o tym w jaki sposób kiedyś górnicy wydobywali tu uran, oraz o tym wszystkim ciekawym co wiąże się z kopalnią. Kiedy skończyliśmy już zwiedzać kopalnie wybraliśmy się autokarem do Lądka Zdrój, aby zwiedzić miasto. I tak w ten sposób skończył nam się dzień i trzeba było wracać do schroniska na noc. Po przyjeździe była wspólna kolacja, trochę czasu na latanie po pokojach i cisza nocna. Rano o godzinie 7 była już pobudka, ponieważ po śniadaniu o godzinie 9 zaczynaliśmy zwiedzać Jaskinie Niedźwiedzią. Sama jaskinia jest jedną z największych w Polsce, co roku odwiedza ją bardzo liczna grupa turystów z całego świata, natomiast to co można w niej spotkać to liczne piękne formy naciekowe na ścianach, piękne stalaktyty, stalagnaty oraz stalagmity. Po zwiedzeniu jaskini udaliśmy się w podróż powrotną do domu, ale po drodze odwiedziliśmy McDonalda w Świdnicy żeby można był wydać resztki pieniędzy!!…. i około godziny 16.30 byliśmy powrotem w Olszanach. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy zarówno nauczyciele oraz uczniowie byli bardzo zadowoleni!