• Samorząd Uczniowski PSP Olszany

• We wrzesniu 2023, jak co roku, wybierany jest w szkole Samorząd Uczniowski. W roku 2023/2024 przedstawicielami SU zostali:

Angelika Ferents

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

Lena Fudała

Zastępca Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego

Lena Magiera

Skarbnik Samorządu Uczniowskiego

Gabriela Łukasin i Oliwia Filipczyk

Członkinie Samorządu Uczniowskiego

Magdalena Straube

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Wyciąg ze Statutu PSP Olszany

Rozdział 4

§ 51.

1. W Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach działa samorząd uczniowski, zwany dalej samorządem.
        2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
        3. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym.
        4. Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.
        5. Samorząd może przedstawiać Radzie Pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
          1. prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
          2.  prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
          3.  prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
          4. prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
          5. prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem;
          6. prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu;
          7. opiniowania organizacji szkoły, a szczególności dni wolnych od zajęć.
        6. Samorząd ma prawo składać zapytania w sprawie szkolnej każdemu organowi szkoły.
        7. Podmiot, do którego samorząd skierował zapytanie lub wniosek, winien ustosunkować się do treści zapytania lub wniosku w ciągu najpóźniej 14 dni. Sprawy pilne wymagają odpowiedzi niezwłocznej.
        8. Samorząd ma prawo opiniować, na wniosek dyrektora szkoły - pracę nauczycieli szkoły, dla których dyrektor dokonuje oceny ich pracy zawodowej.
        9. Uczniowie mają prawo odwołać organy samorządu na wniosek podpisany przez 20% uczniów szkoły.
        10. W razie zaistnienia sytuacji opisanej w ust. 9, stosuje się następującą procedurę:
          1. wniosek poparty przez stosowną liczbę uczniów - wraz z propozycjami kandydatów do objęcia stanowisk w organach samorządu - wnioskodawcy przedkładają dyrektorowi szkoły;
          2. dyrektor szkoły może podjąć się mediacji w celu zażegnania sporu wynikłego wśród uczniów; może to zadanie zlecić opiekunowi samorządu, pedagogowi, psychologowi lub wychowawcom;
          3. jeśli sporu nie udało się zażegnać, ogłasza się wybory nowych organów samorządu;
          4. wybory winny się odbyć w ciągu dwóch tygodni od ich ogłoszenia.