• Festyn z okazji Dnia Dziecka
        • Festyn z okazji Dnia Dziecka

        • Dnia 3.06.2022 odbył się na boisku sportowym Festyn z okazji Dnia Dziecka przygotowany przez Radę Rodziców oraz nauczycieli PSP im. Adama Mickiewicza w Olszanach. Do organizacji całej imprezy przyłączyła się OSP Olszany.

          Dzięki trosce życzliwych osób, dzieci z naszej szkoły ( i nie tylko) bawiły się świetnie. Całą imprezę rozpoczęły występy przedszkolaków oraz pierwszaków przygotowane przez p. Agnieszkę Chmielewską i p. Kamilę  Iwańczak-Dymek 🎶🎵oraz wspólne śpiewanie piosenki „ Zakazany owoc”, którą przygotowała p. Kasia Jarosz wraz z klasami starszymi.

          Były liczne konkurencje, którym przewodniczyli nasi strażacy z OSP Olszany- pan Prezes Stanisław Zięba wraz ze swoimi druhami. Dzięki temu nauczyciele naszej szkoły mieli okazję zdobyć drugi zawód 😊Wiele innych atrakcji wypełniło całą imprezę.

          Były stoiska przygotowane przez rodziców, gdzie dzieci mogły zrobić sobie kolorowy tatuaż ( p.K.Jarosz, p.K.Biały), pomalować twarz ( p. E.Kleniuk) oraz obsypać boisko bańkami mydlanymi ( p.M.Nowak) różnej wielkości. Była też niespodzianka, odwiedziła nas również bohaterka „ Psiego patrolu” Skye, która zabawiała najmłodszych i nie tylko. O sklepik zadbały nasze kochane Mamy: p. A.Karbowska, p. Monika Wilczyńska,p. A.Wór, D.Kurek . Bez p. Agatki, Renatki oraz p.Jana nie byłoby grilla z przepysznymi kiełbaskami.  Były też dmuchańce, które były oblegane przez dzieci. Przy stoisku z loterią fantową ( p. Bajor, p.A.Dyduch, p. M.Wilczyńska, p.M.Hajder) każde dziecko miało możliwość wylosowania nagrody- niespodzianki. A lody, o które zadbały p. M.Dyduch oraz p.M.Wór, sprawiły dzieciakom wielką radość.

          Uczniowie otrzymali również dyplomy oraz nagrody ufundowane przez firmę Eneris za osiągnięcia w konkurencjach: „ Ciekawy strój Eko” oraz ” Moje zwierzątko w obiektywie”.

          Jazda quadem dzięki uprzejmości Ochotniczej Jednostce  Ratowniczo Gaśniczej Bolków była kolejną atrakcją i niespodzianką dla naszych pociech. Każdy kto chciał, mógł zrobić sobie małą rundę wokół boiska ( oczywiście razem z kierowcą).

          Naprawdę byliśmy pod fachową opieką, a wokół nas było wiele atrakcji. 👍👍

          Również dzięki nowym sympatykom naszej szkoły konkurencje były atrakcyjniejsze. Pan J. Figurski zaprojektował, a p. Mariusz Adasik - właściciel firmy EMDRUK, wydrukował dzieciom plansze z zadaniami oraz piękne dyplomy👍🙂- DZIĘKUJEMY!!! Nie zabrakło również naszego gościa Pani Sołtys Stanisławy Górskiej, która mimo wielu obowiązków  znalazła czas i zaszczyciła nas swoją obecnością. Bardzo dziękujemy za udostępnienie nam ławek oraz stolików ze świetlicy wiejskiej.

          Były też fanty, każde dziecko wróciło do domu z prezentem🎁🎁🎁🎁🎁

          Jeszcze raz dziękujemy Sponsorom, Rodzicom , Nauczycielom😀😀😀

          A na koniec atrakcją zamykająca imprezę było lanie wody dla ochłody. Tak wspaniałej organizacji można nam tylko pozazdrościć. Już nie możemy doczekać się przyszłego roku.

          Jeśli kogoś pominęliśmy, to bardzo przepraszamy 😊Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie.

      • Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego dla klas 1-3 „Moje zwierzątko w obiektywie”
        • Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego dla klas 1-3 „Moje zwierzątko w obiektywie”

        • W piątek 03.06.2022r. obyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego dla klas I-III „ Moje zwierzątko w obiektywie”. Przedmiotem konkursu było przedstawienie swojego ulubionego zwierzątka poprzez fotografię i opis. Wszystkie zdjęcia były oryginalne, a opisy zwierząt ciekawe i staranie wykonane.

          Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła zwycięzców. I miejsce- Anna Kalitan klasa II II miejsce- Eryk Swatko klasa I III miejsce- Anastazja Łasak klasa II, Anita Maduch klasa II, Lena Winsz klasa II

          Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez RADĘ RODZICÓW , której serdecznie dziękujemy za wsparcie. Nagrody i dyplomy zostały rozdane podczas festynu z okazji DNIA DZIECKA.

          Autor: Monika Szwed-Olechowska

      • CIEKAWI ŚWIATA…
        • CIEKAWI ŚWIATA…

        • W dniu 07.06.2022 r. uczniowie klas: 5,6,7 uczestniczyli on-line w „Lekcji z synoptykiem”. Eksperci z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju Agnieszka Harasimowicz oraz Mateusz Barczyk opowiadali, jak zorganizowana jest w naszym kraju służba prognoz meteorologicznych. Na czym polega praca synoptyka, kto może zostać specjalistą od prognozowania pogody, jakie są blaski i cienie tego zawodu. Było super, ponieważ w trakcie spotkania uczestnicy mogli  zadawać pytania na czacie. Do najciekawszych należały: Czy to prawda jak” strzelają kości w kolanach” to będzie deszcz? Czy jeśli podczas opadów, na kałużach tworzą się bańki, to będzie długo padało? Skąd biorą się nazwy huraganów? Dlaczego mamy ocieplenie klimatu? Dlaczego nie sprawdzają się prognozy długoterminowe? Dlaczego nad morzem często pada deszcz? Dlaczego w górach szybko załamuje się pogoda?  Który miesiąc: lipiec czy sierpień  tego roku będzie cieplejszy? Prowadzący chętnie odpowiadali na zadane pytania, a uczniowie otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. To była  bardzo ciekawa lekcja. 

          Autor: Iwona Stempniewicz 

      • Wycieczka do  Sudeckiej  Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie
        • Wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie

        • 10 czerwca 2022 r. uczniowie klas 5-6 zwiedzili Sudecką Zagrodę Edukacyjną Dobkowie. To nowoczesne, interaktywne centrum edukacji o Ziemi. W tym pięknym miejscu, znajduje się sześć sali, wyposażonych w ruchome makiety, modele, gdzie można eksperymentować, bawić się, dotykać, grać, doświadczać. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od projekcji filmu 3d o powstaniu Sudetów, Pogórza Kaczawskiego i erupcji wulkanów. Następnie udaliśmy się do sali laboratorium, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach pod tytułem „Niesamowite substancje”. Tam uczniowie wykonywali samodzielnie szereg doświadczeń, odkrywali cechy i własności wielu substancji. Mogli pobawić się piaskiem magnetycznym oraz zrobić polimerowego robaka. Poznali też niesamowity świat ognia. Dowiedzieli się dlaczego ogień płonie, jak szybko można go zgasić oraz zobaczyli (niektórzy chętni, odważni, doświadczyli) płonącą dłoń. Po warsztatach zwiedziliśmy salę ziemi, salę architektury, salę wulkanów. Dużą atrakcją okazała się platforma, symulująca trzęsienie ziemi, dzięki której uczniowie przekonali się, jak to jest, gdy ziemia trzęsie się pod nogami. To była niestety ostatnia wycieczka w ramach projektu gminnego „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy”. Cieszymy się, że mogliśmy w projekcie uczestniczyć pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, które na pewno wykorzystamy w następnych latach. 

          Autor: Iwona Stempniewicz 

      • Zwiedzili Warszawę…
        • Zwiedzili Warszawę…

        • W dniach 23-24 maja 2022 r. uczestnicy projektu: „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy - wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, wzięli udział w dwudniowych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

          Dzień pierwszy 

          Podróż do Warszawy minęła szybko. Na całej trasie był z nami przewodnik Tomasz, który podczas całego wyjazdu w ciekawy sposób opowiadał o Warszawie. Zaczęliśmy od zwiedzania wielofunkcyjnego Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego. Dla wielu miłośników sportu, było to bardzo ciekawe miejsce. Stadion ten, to najnowocześniejszy i największy obiekt w Polsce, jeden z symboli Warszawy. Tu odbywają się nie tylko mecze, ale też inne imprezy sportowe i rozrywkowe. Najważniejszym punktem naszej wycieczki, były warsztaty w Centrum Nauki Kopernik. Tam obejrzeliśmy pokaz w Planetarium  pt. ”Szybciej niż światło”. Dzięki specjalnemu optycznemu projektorowi, na niebie pojawiło się mnóstwo gwiazd, a naszym zadaniem, było odnaleźć gwiazdę polarną oraz wielki i mały wóz. Po seansie obejrzeliśmy również wystawę „Patrz Ziemia”, gdzie uczniowie mogli zrobić zdjęcie w skafandrze astronauty i wyjrzeć przez okno stacji kosmicznej. Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż Wisły, tam odnaleźliśmy kolejny symbol Warszawy – Syrenkę. Ogromną atrakcją tego dnia, był przejazd metrem – jedynym w Polsce systemem kolei podziemnej. Tego dnia zwiedziliśmy również Starówkę, Zamek Królewski, plac zamkowy z Kolumną Zygmunta oraz kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Chopina. Aby nogi odpoczęły po spacerze, często robiliśmy postoje na ławeczkach Chopina, na których można było przysiąść i po naciśnięciu przycisku, posłuchać jednego z utworów słynnego kompozytora. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, przybyliśmy do naszego hotelu. 

          Dzień drugi 

          Po przespanej nocy udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbyły się trzygodzinne warsztaty w strefie eksperymentowania. Strefa ta, to centralna część ekspozycji Kopernika, mieszcząca się w ogromnej przestrzeni, na dwóch piętrach. Tam uczniowie mogli samodzielnie eksperymentować przy około 200 stacjach doświadczalnych. Strefy podzielone były na części. W części „Człowiek i  Przyroda uczniowie testowali możliwości własnego ciała, wrażliwości na światło, kolory, iluzje oraz leżeli na „Łożu fakira”. W części „Zjawiska fizyczne” znajdowały się eksponaty z wiązane z falami, prądem, płynami. 

          Po wystawie udaliśmy się do Łazienek Królewskich - pięknego parku, w którym ukryta jest rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W łazienkach zachwyciły nas również oranżerie, amfiteatr, Pałac na Wyspie z królewską galerią obrazów oraz pomnik Chopina, przy którym  do tej pory odbywają się koncerty. 

          W tym dniu uczestniczyliśmy również w honorowej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem naszej wycieczki, było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, które prezentuje zbiory poświęcone historii wojskowości Polski. 

          To były bardzo intensywne dni, które na pewno długo pozostaną nam w pamięci. 

           

          Autor: Iwona Stempniewicz

      • Wydanie specjalne Familiady dla kochanych Mam i Tatusiów w  przedszkolu!
        • Wydanie specjalne Familiady dla kochanych Mam i Tatusiów w przedszkolu!

        • Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń, kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców.

          26 maja przedszkolaki wystąpiły w wydaniu specjalnym “Familiady”, w której udział wzięła drużyna szalonych mamusiek a ich przeciwnikami byli tatusiowie.

          W dalszej kolejności dzieci dały znakomity popis swoich recytatorsko-wokalnych zdolności i umiejętności, śpiewając piękne piosenki oraz deklamując wierszyki dla mamy i taty.

          Na twarzach rodziców widać było radość i ogromne wzruszenie, a swoje pociechy nagrodzili gromkimi brawami. Dzieci złożyły rodzicom serdeczne życzenia oraz podziękowały rodzicom za ich miłość, oddanie, trud i poświecenie włożone każdego dnia w ich wychowanie.

          Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich gości na wspólny, słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodne mamy naszych przedszkolaków.

          Był to bardzo udany, miły i wesoły dzień.

           

          Autor: Agnieszka Chmielewska

      • Wizyta przedszkolaków w piekarni Państwa Cichońskich w Olszanach
        • Wizyta przedszkolaków w piekarni Państwa Cichońskich w Olszanach

        • Podczas omawiania tematyki “Od ziarenka do bochenka”, w którym tematyka zajęć poświęcona jest pracy piekarza i kolejnym etapom powstawania chleba, nasze przedszkolaki wyruszyły w odwiedziny do miejscowej piekarni. Zwiedziły pomieszczenia piekarni i zapoznały się z pracą na poszczególnych stanowiskach. Dokładnie obejrzały urządzenia używane w procesie technologicznym wyrobu pieczywa. Z uwagą wysłuchały informacji na temat kolejnych etapów przygotowania wypieków. Na zakończenie wycieczki czekała nas słodka niespodzianka- wspaniałe ciasteczka z serem - pyszności!

          Składamy serdeczne podziękowania właścicielowi piekarni Panu Jerzemu Cichońskiemu za pokaz urządzeń, omówienie swojej pracy i oprowadzenie naszych podopiecznych po terenie piekarni.

          Odwiedziny w piekarni dostarczyły wszystkim dzieciom wielu niezapomnianych chwil i wzbogaciły o nowe doświadczenia. Było bardzo interesująco, pachnąco i ... gorąco.

          Autor : Agnieszka Chmielewska

      • Bieg Pamięci
        • Bieg Pamięci

        • W słoneczny poranek 14 maja na terenie parku w Rogoźnicy odbyła się 36. edycja Biegu Pamięci, którego niezmiennym celem od lat pozostaje uczczenie pamięci więźniów poległych w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen w czasie trwania II Wojny Światowej.

          W poprzednich dwóch latach zawody nie mogły się odbyć ze względu na obostrzenia covidove. Na szczęcie w tym roku już nic nie mogło stanąć na przeszkodzie, żeby zawody mogły odbyć się zgodnie z wieloletnią tradycją. W składzie naszej drużyny, która pojechała reprezentować naszą szkołę znaleźli się: Antek Nowak, Oliwier Rembowski, Szymon Kuszaj, Alex Goldian, Lena Magiera, Marcel Gołębiowski, Miłosz Dyduch, Kacper Dyduch, Bartek Walec oraz Klaudia Wolkenstein.

          Biegacze rywalizowali na różnych dystansach od 100 m aż po 10 km bieg open dla dorosłych. Długość biegu zależała od rocznika urodzenia. Nasi uczniowie biegali na dystansach od 200 m do 1 km. W pierwszej dziesiątce w swoich kategoriach biegi ukończyli: Alex Goldian – 8 miejsce na 200 m, Bartek Walec – 8 miejsce na 1 km oraz Klaudia Wolkenstein – 8 miejsce na 800m. Wszystkim uczestnikom i naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy udziału oraz chęci spędzenia aktywnie sobotniego poranka!!

      • Ostatnie pożegnanie
        • Ostatnie pożegnanie

        • W piątek 6 maja 2022 odszedł od nas nasz były wieloletni nauczyciel oraz Dyrektor naszej szkoły Pan Waldemar Łagowski . W trakcie pracy w naszej szkole nauczał biologii oraz chemii. W latach 1991-2005 był Dyrektorem Szkoły i dzięki  Jego staraniom szkoła otrzymała  sztandar oraz patrona w osobie Adama Mickiewicz. W pogrzebie, który dobył się w dniu 13 maja uczestniczyli byli i obecni pracownicy szkoły na czele z Panią Dyrektor Iwoną Gołębiowską oraz uczniowie w Poczcie Sztandarowym Szkoły. Panie Waldku na zawsze pozostanie Pan w naszych sercach.

      • Obchody uchwalenia konstytucji
        • Obchody uchwalenia konstytucji

        • We wtorek 3 maja przypadała 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja a więc bardzo ważna data w historii Polski, o której powinni wszyscy pamiętać. Zgodnie z nasza gminną tradycją obchody tego dnia były zorganizowane w Strzegomiu, w których udział wzięli przedstawiciele naszych władz gminnych oraz zaproszeni ludzie ze świata polityki, poczty sztandarowe różnych organizacji w tym także oczywiście szkół. Naszą placówkę w Poczcie Sztandarowym reprezentowali : Klaudia Wolkenstein, Roksana Bacza oraz Edmund Sposób. Pierwszym akcentem uroczystości była Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha. Po obchodach w kościele odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski, przy którym odbył się uroczysty apel pamięci i salwa honorowa. Ostatnim akcentem było złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem przez poszczególne delegacje.

          Jakub Janowicz

      • Dzień Ziemi
        • Dzień Ziemi

        • 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi- największe ekologiczne święto na świecie.

          Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

          Tegorocznym motywem przewodnim było hasło: „ ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ”.

          Uczniowie naszej szkoły, chcąc uczcić to wyjątkowe święto przygotowali plakaty mające na celu uświadomienie jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

          Bardzo ciekawym punktem tego dnia był pokaz mody ekologicznej. Uczniowie przy pomocy rodziców przygotowali bardzo ciekawe stroje ekologiczne spisując się na medal.

          Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

      • Akcja Żonkile w naszej szkole
        • Akcja Żonkile w naszej szkole

        • 19 kwietnia br., przypada 79 rocznica wybuchu powstania w Getcie warszawskim. W tym dniu na ulicach miast można zauważyć ludzi z żółtymi żonkilami przypiętymi do piersi. Kwiaty te, są symbolem zbiorowej pamięci o wydarzeniach, które rozegrały się na ulicach Warszawy w 1943r.

          Aby podtrzymać i spopularyzować tę tradycję, uczniowie z Szkoły Podstawowej w Olszanach włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile" organizowaną od dziesięciu lat przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była miłość.

          Podczas lekcji historii uczniowie obejrzeli film pt.: „Będę pisać”. Jego bohaterami była para żydowskich nastolatków. Podczas lekcji uczniowie porównywali życie codzienne bohaterów przed i po wybuchu II wojny światowej.

          Jak czytamy na stronie muzeum POLIN „Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.”

          Marek Edelman jeden z uczestników powstania, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Do końca życia (zmarł w 2009 r.) w rocznicę wybuchu powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by oddać hołd poległym towarzyszom. Dlatego też, w każdej klasie na zakończenie zajęć uczniowie wykonali żonkile, jako symbol pamięci o wydarzeniach, które rozegrały się w getcie warszawskim.

      • Matematyka inaczej…
        • Matematyka inaczej…

        • W dniu 20.04.2022 r. uczniowie, biorący udział w gminnym projekcie: “Wszyscy razem w  poszukiwaniu wiedzy…”, odwiedzili centrum nauki i techniki ExploraPark w Wałbrzychu.

          Na początku warsztatów wysłuchali wykładu na ten temat: “Matematyka w przyrodzie”, gdzie liczyli płatki kwiatów, szyszek, słonecznika – poznając ciąg Fibonacciego. Następnie zwiedzali interaktywne wystawy oraz poznawali ciekawe programy multimedialne, służące popularyzacji wiedzy i myśli technicznej. Uczniowie budowali bryły magnetyczne, rozwiązywali łamigłówki logiczne oraz układali kolorowe mozaiki i parkietaże. Dużą atrakcją okazał się labirynt z luster oraz dowód na Twierdzenie Pitagorasa – doświadczenie z przelewaniem wody. To była niesamowita lekcja matematyki w praktyce, gdzie uczniowie badali, doświadczali, eksperymentowali, zdobywali wiedzę  poprzez zabawę.

          Autor: Iwona Stempniewicz

      • Zabawy z wielkanocnym zajączkiem
        • Zabawy z wielkanocnym zajączkiem

        • W poniedziałek 11 kwietnia dzieci udały się do ogrodu i uczestniczyły w zabawach z wielkanocnym zajączkiem. Przedszkolaki musiały wykonać zadania, które ukryte były w kolejnych stacjach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach: wykonały slalom z jajkiem na łyżce, malowały farbami pisanki, tropiły zajączka po śladach, zdobiły pisankowe jajka, liczyły jajeczka i zabierały do koszyczka.

          Przedszkolaki wykazały się wielką spostrzegawczością oraz sprytem. Wszystkie zadania w mgnieniu oka wykonali wzorowo. Spisali się na medal.

          Zabawa sprawiła dzieciom ogromną radość i towarzyszyły jej ogromne emocje.

          Autor : Agnieszka Chmielewska

      • Legendy Gminy Strzegom
        • Legendy Gminy Strzegom

        • Gminny konkurs „Legendy Gminy Strzegom” spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów naszej szkoły. Jego celem było pogłębienie wśród młodzieży wiedzy o gminie Strzegom, rozwój literackich zainteresowań i talentów, a także pogłębienie chęci utożsamiania się z własną „Małą Ojczyzną”.

          Prace które napisali uczniowie naszej szkoły były ciekawe i oryginalne.

          W dniu 25.03.2022 r. jury w składzie: Pani Regina Puczka- dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy Strzegom, Pan Edmund Szczepański- prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej oraz Pan Krzysztof Bartnicki – pracownik Strzegomskiego Centrum Kultury (Punktu Informacji Turystycznej) oceniało prace. Podczas oceny Jury brało pod uwagę wiedzę dotycząca informacji geograficznych, historycznych oraz turystycznych Naszej Małej Ojczyzny – Gminy Strzegom oraz oryginalne podejście do tematu. W konkursie wzięło udział 7 uczniów naszej szkoły.

          Praca Marcela Gołębiowskiego pt.: „Legenda o Joannitach”  zdobyła III miejsce w kategorii: „Uczniowie klas IV-VI”.

          Zuzanna Nieckula uczennica klasy VIII pracą pt.: „ „Legenda o dzielnym Stregonie – strażniku strzegomskiego skarbu”, zajęła II miejsce w kategorii: „Uczniowie klas VII-VIII”.

          Uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy a laureatom gratulujemy.

          Oficjalne rozdanie nagród nastąpi 3 maja br., podczas oficjalnego otwarcia Fortu Gaj w Strzegomiu.

           

          Poniżej podajemy wyniki :

          I. Szkoły Podstawowe: klasy 4-6

          1. Jan Barczyk – Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu

          2. Piotr Kudyba – Szkoła Podstawowa nr 3 w Strzegomiu

          3. Marcel Gołębiowski – Szkoła Podstawowa w Olszanach

          II. Szkoły Podstawowe: klasy 7-8

          1. Julia Falkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu

          2. Zuzanna Nieckula – Szkoła Podstawowa w Olszanach

          3. Kacper Wiktor – Szkoła Podstawowa w Goczałkowie

          III. Szkoły Średnie

          1. Emilia Rój – LO Strzegom

          2. Zuzanna Drąg – LO Strzegom

          3. Agnieszka Fornal – LO Strzegom Autor: Kamila Iwańczak-Dymek

      • Powitanie nowej pory roku -  WIOSNA
        • Powitanie nowej pory roku - WIOSNA

        • W marcu dało się odczuć atmosferę oczekiwania na upragnioną wiosnę. Wszystkie wydarzenia i działania nastawione były na jej rychłe przyjście. W każdej klasie dzieci wykonywały ozdoby i dekoracje wiosenne.

          Witając wiosnę,  21  marca  zorganizowałyśmy odwiedziny w gospodarstwie rolnym „KARWIR” w celu zgłębienia wiedzy na temat hodowli drobiu. Dzieci przemaszerowały  barwnym pochodem przez wieś, trzymając  w  rękach  wiosenne  symbole i śpiewając piosenki o wiośnie. W ten sposób  wyraziły  swoją  radość  z  przyjścia  nowej pory  roku. Dzięki uprzejmości Państwa Rymar mogliśmy zobaczyć fermę kur, na której codziennie produkuje się kilka tysięcy jaj. Pracownicy pokazali dzieciom jak jajka są: segregowane, ważone, stemplowane, pakowane a następnie szykowane do sprzedaży. Właściciele przygotowali niespodziankę dla każdego w postaci jaj. Każdy mógł samodzielnie zważyć jajko i nabić stempel z oznakowaniem. Cóż za radość miały dzieci mogąc doświadczyć tego same !

          Pięknie podziękowaliśmy za tak wspaniałe doświadczenie jakim jest możliwość zobaczenia tego wszystkiego na żywo, a nie tylko w książkach. Kolorowym pochodem, z piosenką na ustach wróciliśmy do szkoły.

          Tego dnia każdy z nas pokazał też, że integruje się z osobami z Zespołem Downa ubierając dwie różne skarpetki. Dla dzieci był to Dzień Kolorowej Skarpetki, a dla nas Światowy Dzień Zespołu Downa  - ale o tym w kolejnym artykule.

          Autor- Monika Szwed-Olechowska

      • Światowy Dzień Zdrowia
        • Światowy Dzień Zdrowia

        • Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia niemalże na całym świecie. Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach włączyła się w obchody "Światowego Dnia Zdrowia".

          6 kwietnia br. w placówce została przeprowadzona akcja profilaktyczna pod hasłem "Żyj zdrowo i kolorowo". Akcją zostali objęci uczniowie klasy 1-3.

          W tym dniu gościliśmy w naszej szkole pielęgniarkę Grażynę Lazarczyk, która opowiedziała uczniom o profilaktyce zdrowotnej oraz wykonywanym przez siebie zawodzie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą zdrowia oraz ważnych organizacji, które wyznaczają standardy opieki zdrowotnej m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykonując zadania dotyczące akcji "Żyj zdrowo i kolorowo". Na zakończenie zajęć uczniowie własnoręcznie wykonali sok ze świeżych owoców i warzyw. Wszystkim bardzo smakował.

          Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki: codzienny ruch, jedzenie warzyw i owoców oraz higiena osobista - zaprezentowane podczas akcji - zaowocują w przyszłości i wpłyną na większą świadomość naszych uczniów.

          Autor Kamila Iwańczak-Dymek

      • Z radością przedstawiamy wyniki konkursu plastycznego na Kartkę Wielkanocną
        • Z radością przedstawiamy wyniki konkursu plastycznego na Kartkę Wielkanocną

        • W dniu 04 kwietnia odbyły się obrady komisji konkursowej, której zadaniem był wybór prac do nagród i wyróżnień w wewnątrzszkolnym konkursie na Kartkę Wielkanocną dla klas I-III. Na konkurs wpłynęło 16 własnoręcznie wykonanych prac.  Dzieci ozdabiały kartki wielkanocne za pomocą różnych technik plastycznych. Komisja konkursowa miała więc bardzo trudne zadanie przy ocenie prac, ponieważ wszystkie były wyjątkowe.

          Ostatecznie wyłoniono 3 laureatów:

          I miejsce: Nadia EkiertII miejsce: Anna KalitanIII miejsce: Lena Winsz

          przyznano również 4 wyróżnienia:

          • Franciszek Kurek- kl. I,
          • Wiktoria Mickiewicz- kl. II,
          • Gabriela Łuksin- kl. III,
          • Lena Fudała – kl. III.

          Wszystkie kartki zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie. Autor: Monika Szwed-Olechowska

      • Dzieci zbierają elektrośmieci
        • Dzieci zbierają elektrośmieci

        • Elektrośmieci to powszechny i coraz większy problem dla naszej planety.

          Więcej elektroniki kupujemy niż oddajemy do utylizacji zużytą, a to staje się społecznym problemem. Rzeczy szybko się nudzą, nie tylko dzieciom, ale także dorosłym                           i zostają wrzucane w najdalszy i najciemniejszy kąt domu, piwnicy czy garażu.

          Nieświadomość jest ogromna, ponieważ każdy składowany zużyty sprzęt zagraża naszemu zdrowiu, wydzielając niebezpieczne substancje, a my nic z tym nie robimy, gdyż nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji ich przechowywania. Należy pamiętać, że mając na myśli zużyty sprzęt nie mówimy tylko o telewizorze, pralce czy suszarce, to również wszelkiego rodzaju zabawki elektroniczne, piloty, kable lub telefony. Wymieniać można do woli, ale zużytym sprzętem jest tak naprawdę każda rzecz, która przewodzi prąd.

          Nasz szkoła przystąpiła do akcji „ Dzieci zbierają elektrośmieci”. Dzięki uczniom                                             i rodzicom  udało nam się zebrać sporą ilość zużytego sprzętu, który został zabrany                            22 marca 2022r. z naszej placówki.

          Za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych, czyli połączenie  przyjemnego  z pożytecznym.

          Czekamy na nagrody 😊

          Zadbajmy wspólnie o naszą planetę!