Aktualności
Jak powstaje wełna ?
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach, odbyli niezwykłą podróż w czasie. To za sprawą warsztatów pt.: „Jak powstaje wełna?”. 11 października br., dzieci wraz z nauczycielami: p. Dorotą Demkiewicz, p. Moniką Szwed-Olechowską i p. Kamilą Iwańczak-Dymek, udały się do pobliskiego Jaskulina w gminie Dobromierz. Dzięki uprzejmości Dariusza Dembińskiego działającego w Towarzystwie Sudeckie Radło, zgłębiali tajemnice produkcji wełny. W pierwszym etapie wycieczki uczniowie mieli okazję obserwować tamtejsze owce. Nauczyli się odróżniać różne rasy, ponadto mieli okazję karmienia ich zbożem i obcowania w ich towarzystwie. Następnie, dzięki mistrzyni Tatsu von Cosel, zobaczyły jak się grępluje i przędzie wełnę. Dzieci poznały takie terminy jak kołowrotek czy wrzeciono. Sama technika jak i efekt końcowy robienia wełny bardzo wszystkich zaciekawił. Świadczyła o tym ilo
Kolorowe kanapki
W naszej szkole kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe. Odpowiednie żywienie, oparte na naturalnych produktach zmniejsza ryzyko nadwagi i chorób, a jednocześnie może podnieść odporność. Uczniowie klas 1-3 podczas kolejnej akcji profilaktycznej przygotowali zdrowe kanapki. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Dołączamy do SuperKoderów !
SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu. SuperKoderzy uczą się programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.
Święto Niepodległości w Strzegomiu
Piątek 11 listopada był wyjątkowym dniem gdyż właśnie wtedy w całym kraju odbywały się uroczystości związane ze 104 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgodnie z tradycją również w naszej gminie w tym dniu miała miejsce uroczystość upamiętniająca to szczególne wydarzenie, w której wziął udział Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Nikola Niedzielska, Natalia Łuksin, Piotr Naryniecki oraz Miłosz Dyduch. W samo południe na placu przed Bazyliką Strzegomską nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie Hymnu. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka. Po niej w przemarszu ulicami Strzegomia zebrani wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik Ignacego Paderewskiego gdzie odbyły się przemowy zaproszonych gości oraz salwa honorowa Wojska Polskiego. Ostatnim akcentem ur
Obchody Święta Niepodległości
7Corocznie, w Polsce 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości. Święto przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. W środę, 09 listopada br., społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach wraz z Sołtysem - Panią Stanisławą Górską, Radą Sołecką oraz Zespołem Folklorystycznym “Olszaniacy” uczcili 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Tuż przed godziną 11.00 rozpoczął się barwny pochód uczniów i nauczycieli z flagami w kierunku świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Na obchody święta przybyli zaproszeni goście - Zastępca Burmistrza Gminy Strzegom - Tomasz Marczak, przedstawiciele OSP Stanisław Zięba i Dariusz Długaszek, sołtys wsi Modlęcin - Krystyna Gielata wraz z przedstawicielem Rady Sołeckiej Tadeuszem Wątrobą oraz
Megamisja w naszej szkole
4Uczniowie kl. I od października tego roku biorą udział w projekcie „MegaMisja” zorganizowanej przez Fundację Orange. MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który pomaga dzieciom odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. Wyzwania w projekcie są dostosowane do potrzeb dzieci i oparte na mechanizmie gry edukacyjnej. Dzieci pomagają animowanym bohaterom Julce i Kubie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym wynalazkiem cyfrowym. Pracując w grupach, podejmują kolejne zadania i zdobywają punkty, które można wymienić na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie naszej placówki. W tej edycji projektu w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział 180 placówek szkół podstawowych z całej Polski.
Zakończenie Roku Szkolnego w PSP Olszany
W piątek 24 czerwca nastąpił tak bardzo wyczekiwany przez większość uczniów moment. Zakończył się rok szkolny 2021/2022 i rozpoczęły się wakacje! Zgodnie z naszą szkolną tradycją z rana odbyła się Mszą Święta kończąca rok szkolny i katechetyczny, którą prowadził oczywiście nasz ksiądz proboszcz Marian Kujawski. Po Mszy reszta uroczystości odbyła się w sali wiejskiej, gdzie zebrała się cała nasza społeczność szkolna oraz zaproszeni goście : ksiądz Marian Kujawski, Sołtys oraz Radna Gminy Strzegom Stanisława Górska, Sołtys Modlęcina Krystyna Gielata oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach Stanisław Zięba. Pierwszym akcentem zakończenia roku szkolnego było wręczenie świadectw przez panią Dyrektor Iwonę Gołębiowską naszym absolwentom czyli uczniom klasy VIII, którzy w tym dniu zakończyli edukację w naszej szkole – teraz przed Nimi kolejny etap życia. Następnie wychowawcy wręczyli
KLASA V NA WYCIECZE WE WROCLAWIU
W środę 15 czerwca uczniowie klasy V wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę do Wrocławia z okazji zbliżającego się zakończenie roku szkolnego. Wyjazd był szczególnie wyczekiwany przez uczniów , ponieważ w wyniku pandemii przez dwa lata tego rodzaju wycieczki były bardzo trudne do zrealizowania. Do towarzystwa po koleżeńsku zabraliśmy ze sobą uczniów z klasy VI i VII, żeby było nam raźniej ☺. Celem naszej podróży była gra drużynowa w laserowego paintballa, która trwała 2 godziny ,podczas której musieliśmy wykazać się zwinnością oraz strategią a także dobrą kondycją no i celnością ☺. Po emocjach strzelniczych udaliśmy się do kina na najnowszy film z cyklu „Jurassic Park” , a po nim oczywiście zgodnie z tradycją trzeba było zjeść w McDonaldzie. Pod szkołę wróciliśmy wieczorem, zmęczeni ale szczęśliwi z dużą ilością pozytywnych wspomnień.
Festyn z okazji Dnia Dziecka
Dnia 3.06.2022 odbył się na boisku sportowym Festyn z okazji Dnia Dziecka przygotowany przez Radę Rodziców oraz nauczycieli PSP im. Adama Mickiewicza w Olszanach. Do organizacji całej imprezy przyłączyła się OSP Olszany.
Dzięki trosce życzliwych osób, dzieci z naszej szkoły ( i nie tylko) bawiły się świetnie. Całą imprezę rozpoczęły występy przedszkolaków oraz pierwszaków przygotowane przez p. Agnieszkę Chmielewską i p. Kamilę Iwańczak-Dymek 🎶🎵oraz wspólne śpiewanie piosenki „ Zakazany owoc”, którą przygotowała p. Kasia Jarosz wraz z klasami starszymi.
Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego dla klas 1-3 „Moje zwierzątko w obiektywie”
W piątek 03.06.2022r. obyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego dla klas I-III „ Moje zwierzątko w obiektywie”. Przedmiotem konkursu było przedstawienie swojego ulubionego zwierzątka poprzez fotografię i opis. Wszystkie zdjęcia były oryginalne, a opisy zwierząt ciekawe i staranie wykonane.
CIEKAWI ŚWIATA…
W dniu 07.06.2022 r. uczniowie klas: 5,6,7 uczestniczyli on-line w „Lekcji z synoptykiem”. Eksperci z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju Agnieszka Harasimowicz oraz Mateusz Barczyk opowiadali, jak zorganizowana jest w naszym kraju służba prognoz meteorologicznych. Na czym polega praca synoptyka, kto może zostać specjalistą od prognozowania pogody, jakie są blaski i cienie tego zawodu. Było super, ponieważ w trakcie spotkania uczestnicy mogli zadawać pytania na czacie. Do najciekawszych należały: Czy to prawda jak” strzelają kości w kolanach” to będzie deszcz? Czy jeśli podczas opadów, na kałużach tworzą się bańki, to będzie długo padało? Skąd biorą się nazwy huraganów? Dlaczego mamy ocieplenie klimatu? Dlaczego nie sprawdzają się prognozy długoterminowe? Dlaczego nad morzem często pada deszcz? Dlaczego w górach szybko załamuje się pogoda? Który miesiąc: lipiec czy sierpień tego rok
Wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie
10 czerwca 2022 r. uczniowie klas 5-6 zwiedzili Sudecką Zagrodę Edukacyjną Dobkowie. To nowoczesne, interaktywne centrum edukacji o Ziemi. W tym pięknym miejscu, znajduje się sześć sali, wyposażonych w ruchome makiety, modele, gdzie można eksperymentować, bawić się, dotykać, grać, doświadczać. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od projekcji filmu 3d o powstaniu Sudetów, Pogórza Kaczawskiego i erupcji wulkanów. Następnie udaliśmy się do sali laboratorium, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach pod tytułem „Niesamowite substancje”. Tam uczniowie wykonywali samodzielnie szereg doświadczeń, odkrywali cechy i własności wielu substancji. Mogli pobawić się piaskiem magnetycznym oraz zrobić polimerowego robaka. Poznali też niesamowity świat ognia. Dowiedzieli się dlaczego ogień płonie, jak szybko można go zgasić oraz zobaczyli (niektórzy chętni, odważni, doświadczyli) płonącą dłoń. Po warsztatach zwie
Zwiedzili Warszawę…
W dniach 23-24 maja 2022 r. uczestnicy projektu: „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy - wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”, wzięli udział w dwudniowych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Dzień pierwszy
Warsztaty edukacyjne w Dyniowym Zakątku
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.
16
Wydanie specjalne Familiady dla kochanych Mam i Tatusiów w przedszkolu!
Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń, kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców.
26 maja przedszkolaki wystąpiły w wydaniu specjalnym “Familiady”, w której udział wzięła drużyna szalonych mamusiek a ich przeciwnikami byli tatusiowie.
W dalszej kolejności dzieci dały znakomity popis swoich recytatorsko-wokalnych zdolności i umiejętności, śpiewając piękne piosenki oraz deklamując wierszyki dla mamy i taty.
Wizyta przedszkolaków w piekarni Państwa Cichońskich w Olszanach
Podczas omawiania tematyki “Od ziarenka do bochenka”, w którym tematyka zajęć poświęcona jest pracy piekarza i kolejnym etapom powstawania chleba, nasze przedszkolaki wyruszyły w odwiedziny do miejscowej piekarni. Zwiedziły pomieszczenia piekarni i zapoznały się z pracą na poszczególnych stanowiskach. Dokładnie obejrzały urządzenia używane w procesie technologicznym wyrobu pieczywa. Z uwagą wysłuchały informacji na temat kolejnych etapów przygotowania wypieków. Na zakończenie wycieczki czekała nas słodka niespodzianka- wspaniałe ciasteczka z serem - pyszności!
Bieg Pamięci
W słoneczny poranek 14 maja na terenie parku w Rogoźnicy odbyła się 36. edycja Biegu Pamięci, którego niezmiennym celem od lat pozostaje uczczenie pamięci więźniów poległych w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen w czasie trwania II Wojny Światowej.
W poprzednich dwóch latach zawody nie mogły się odbyć ze względu na obostrzenia covidove. Na szczęcie w tym roku już nic nie mogło stanąć na przeszkodzie, żeby zawody mogły odbyć się zgodnie z wieloletnią tradycją. W składzie naszej drużyny, która pojechała reprezentować naszą szkołę znaleźli się: Antek Nowak, Oliwier Rembowski, Szymon Kuszaj, Alex Goldian, Lena Magiera, Marcel Gołębiowski, Miłosz Dyduch, Kacper Dyduch, Bartek Walec oraz Klaudia Wolkenstein.
Ostatnie pożegnanie
W piątek 6 maja 2022 odszedł od nas nasz były wieloletni nauczyciel oraz Dyrektor naszej szkoły Pan Waldemar Łagowski . W trakcie pracy w naszej szkole nauczał biologii oraz chemii. W latach 1991-2005 był Dyrektorem Szkoły i dzięki Jego staraniom szkoła otrzymała sztandar oraz patrona w osobie Adama Mickiewicz. W pogrzebie, który dobył się w dniu 13 maja uczestniczyli byli i obecni pracownicy szkoły na czele z Panią Dyrektor Iwoną Gołębiowską oraz uczniowie w Poczcie Sztandarowym Szkoły. Panie Waldku na zawsze pozostanie Pan w naszych sercach.
Obchody uchwalenia konstytucji
We wtorek 3 maja przypadała 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja a więc bardzo ważna data w historii Polski, o której powinni wszyscy pamiętać. Zgodnie z nasza gminną tradycją obchody tego dnia były zorganizowane w Strzegomiu, w których udział wzięli przedstawiciele naszych władz gminnych oraz zaproszeni ludzie ze świata polityki, poczty sztandarowe różnych organizacji w tym także oczywiście szkół. Naszą placówkę w Poczcie Sztandarowym reprezentowali : Klaudia Wolkenstein, Roksana Bacza oraz Edmund Sposób. Pierwszym akcentem uroczystości była Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha. Po obchodach w kościele odbył się przemarsz ulicami miasta pod pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski, przy którym odbył się uroczysty apel pamięci i salwa honorowa. Ostatnim akcentem było złożenie wiązanek i wieńców pod pomnikiem przez poszczególne delega
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi- największe ekologiczne święto na świecie.
Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
Tegorocznym motywem przewodnim było hasło: „ ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ”.
Uczniowie naszej szkoły, chcąc uczcić to wyjątkowe święto przygotowali plakaty mające na celu uświadomienie jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
POBIERZ DOKUMENTY - REKRUTACJA
Naszym Uczniom oferujemy:
- indywidualne podejście do ucznia
(klasy do 15 osób)
- przyjazne Grono Pedagogiczne
- nowocześnie wyposażone klasy oraz zaplecze szkolne
- nowo otwartą salę gimnastyczną
- przyjazną atmosferę w Szkole
- wycieczki krajoznawcze i kulturalne
- wsparcie w nauce w ramach zajęć dodatkowych
- dodatkowe zajęcia pozalekcyjne
- mnóstwo ciekawych projektów edukacyjnych
- obiady na miejscu
- świetlicę czynną do godz. 15:30
- piękny taras widokowy z bocianami ;)
- a od września 2024r. brak dzwonków
Do zobaczenia w Szkole w Olszanach!
Godziny lekcyjne:
Piątek 04.04.2025Bierzemy udział w projektach
8Galeria zdjęć
brak danychDo pobrania
- Statut Szkołyplik w formacie PDF
- Standardy Ochrony Małoletnichplik w formacie PDF
- Regulamin korzystania z boiskaplik w formacie pdf
- Podręczniki 2024/2025plik w formacie PDF
- Karta zapisu na świetlicę 2024/25plik w formacie PDF
- RODOplik w formacie PDF
- Biało-czerwona - mini przewodnikplik w formacie PDF
Odwiedź nas na:
- liczba odwiedzin: 309817