23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
Obecnie depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak bardzo często nie oznacza on depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia, min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.
Dbając o dobrostan psychiczny uczniów naszej szkoły szkole zwiększamy ich potencjał, motywację do nauki, a także umiejętność budowania dobrych relacji. Uczymy ich dbania o Siebie rozwijając przy tym ich odporność na stresujące i niespodziewane sytuacje.
Psycholog szkolny Pani Justyna Cader, pedagog szkolny Pani Maria Karkowska oraz pedagog specjalny Pani Anna Borowiec przeprowadziły zajęcia dotyczące określenia nastroju uczniów i skojarzeń związanych z depresją. Celem spotkania było upowszechnienie wiedzy na temat depresji i sposobów szukani pomocy.
Gdzie szukać pomocy?
800 70 22222 - całodobowy telefon zaufania dla osób z depresją;
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
22 594 91 00 - telefon wsparcia dla osób z depresją czynny w środy i czwartki
Depresję trzeba leczyć! Depresję można wyleczyć!
Więcej informacji na stronie: https://forumprzeciwdepresji.pl/ oraz https://wyleczdepresje.pl/
Dla uczniów naszej szkoły oferujemy także pomoc i wsparcie psychologa i pedagoga szkolnego.
Anna Borowiec